Yemek Üretimi

Bu yazıda yemek üretiminde kullandığımız felsefelerden ve kullanım şekillerinden bahsedilecektir. Öncelikle Net Kurumsal olarak, hem üretim sektöründe hem de hizmet sektöründe bulunan bir faaliyet kolu olan catering, 2000’li yıllar itibariyle her geçen yıl hacmini arttırmış bir sektördür. Geniş bir müşteri yelpazesi bulunan ve talebin her geçen yıl arttığı bu sektörde kaliteli hizmetin yanı sıra sağlam yemek üretimi anlayışının öneminin farkında olan bir yemek şirketiyiz.

yalın üretim

Yemek üretiminde kullandığımız felsefe ve üretim yöntemleri aşağıdaki gibidir.

  1. kaizenYalın Üretim Felsefesi: Net Kurumsal olarak yalın üretime geçme aşamasındaki tüm sorunları ortadan kaldırmak adına yapılan sürekli çalışmalar sonucu geçtiğimiz 5 yılda çok uzun yol katettik. Kısa bir zaman içerisinde yalın üretim anlayışını firmamıza entegre ederek müşterilerimize daha kaliteli bir yemek hizmeti sunmayı hedeflemekteyiz.
  2. Kaizen Felsefesi: 2012 itibariyle uygulamaya koyduğumuz Kaizen sistemi 2018 itibariyle bir çok üretim aşamasında kullanılmaktadır. Kaizen felsefesi sayesinde önüne geçtiğimiz bir çok olası problem de bu konudaki başarımızı açığa çıkarmaktadır.
  3. 5S Felsefesi: Japonya’daki üretim sistemleri arasında belki de en popüleri olan 5S üretim sistemi, 2018 itibariyle uygulamaya konulmuştur.

Net Kurumsal olarak siz değerli müşterilerimize en iyi ve en profesyonel catering hizmetini sunmak amacıyla durmaksızın Ar-Ge çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.